Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pielgrzymka I KLO z okazji 1050 – lecia Chrztu Polski

POZNAŃ - GNIEZNO - BISKUPIN

1 - 3 CZERWCA 2017

Pielgrzymka I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach z okazji 1050 – lecia Chrztu Polski

18891709 1466852650036479 3228900548935050554 o

Pierwszy dzień naszej pielgrzymki rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godz. 5.30 w katedrze siedleckiej. Następnie trzema autokarami i busem wyjechaliśmy spod szkoły i udaliśmy się w stronę Poznania. Tam wraz z przewodnikami zwiedzaliśmy miasto w 3 grupach. W programie był m.in.: Stary Rynek z renesansowym Ratuszem i "koziołkami poznańskimi", Ostrów Tumski - najstarsza część miasta, Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła z grobami pierwszych władców Polski i Ostrów Lednicki, gdzie promem przepłynęliśmy na wyspę do dawnego grodu Mieszka I i Bolesława Chrobrego, aby zwiedzić skansen. Wieczorem nastąpiło zakwaterowanie w ośrodkach wypoczynkowych, obiadokolacja i integracja przy ognisku.

Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Gniezna na spotkanie z Prymasem Polski Abp Wojciechem Polakiem oraz uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice Wniebowzięcia NMP. Był to punkt centralny naszej Pielgrzymki. Po Mszy Świętej nastąpiło zwiedzanie Katedry. Mieliśmy okazję zobaczyć sławne Drzwi Gnieźnieńskie ze scenami z życia świętego Wojciecha. Potem nastąpiła chwila odpoczynku i mogliśmy zjeść lody, które wszystkim uczniom i profesorom zakupił Dyrektor I KLO, ks. Jacek Świątek. Wieczorem przybyliśmy do obiektów noclegowych i zjedliśmy obiadokolację.

Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu zwiedzaliśmy Rezerwat Archeologiczny oraz Prasłowiańską Osadę Warowną w Biskupinie. Kolejną atrakcję stanowił przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji i zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa. Około godz.22.00 byliśmy w Siedlcach.

Pielgrzymka przebiegała w miłej atmosferze. Poznaliśmy historię miejsc związanych z początkiem chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Poprzez wspólne rozmowy mieliśmy szansę lepiej się nawzajem poznać i odetchnąć od nauki szkolnej.

tekst: mgr Magdalena Ostas