Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tradycyjnie, jak co roku, wyjątkowo, jak zawsze – czyli niezapomniana studniówka I KLO!

I znowu nadchodzi ten czas…kolejny rocznik uczniów naszej szkoły przeobraża się w grupę niezwykle eleganckich młodych dam i towarzyszących im szarmanckich kawalerów, aby w pięknej sali balowej spędzić niezapomnianą noc…

W tym roku szkolnym był to dzień 1 lutego 2020, w sali zajazdu „Chodowiak”.

Otoczeni przez wzruszonych rodziców, przed równie wzruszonym gronem pedagogicznym, po słowach Księdza Dyrektora: „Poloneza czas zacząć” ruszyli do tańca!

Ten uroczysty taniec, ćwiczony długo w sali gimnastycznej, wyuczony co do kroku, zatańczony na rozpoczęcie studniówki zawsze jest niezwykły, zawsze zatańczony tak, jakby to był ten jeden, jedyny raz w życiu…

Później nastąpiły oficjalne wystąpienia: Ksiądz Dyrektor Jacek Władysław Świątek odczytał listy przesłane z tej okazji przez Księdza Biskupa Ordynariusza Kazimierza Gurdę i Prezydenta Miasta Siedlce Andrzeja Sitnika. Ksiądz Dyrektor życząc uczniom wspaniałej zabawy, podzielił się refleksją o przemijaniu, przypomniał obraz stremowanych pierwszoklasistów, którzy tak szybko stali się dorosłymi trzecioklasistami. Wyraził nadzieję, że tak samo pięknie, jak tańczą, zdadzą swoje egzaminy. „Dzięki Wam szkoła podskoczyła w rankingach, a po maturze wystrzeli w kosmos” – zażartował Ksiądz Dyrektor.

Potem rozpoczęła się zabawa do białego rana…

 dr Barbara Taras

stud2020 800x300 exact images-obrazki

Czytaj więcej: Tradycyjnie, jak co roku, wyjątkowo, jak zawsze – czyli niezapomniana studniówka I KLO!

Święto Patronów Szkoły – Świętej Rodziny z Nazaretu i Benefis Ojca Leona Knabita OSB

89868cd7299156c6a618d32666f6938f

9 stycznia 2020 roku w naszym I KLO miała miejsce coroczna ważna uroczystość patronalna - Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku ten dzień obchodziliśmy w szczególny sposób: zawitał w nasze progi ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, siedlczanin, przyjaciel naszej szkoły, postać wyjątkowa, znany publicysta, autor wielu książek, bloger i komentator życia społecznego.

Początkiem obchodów tego dnia była Msza Święta w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem Księdza Biskupa Kazimierza Gurdy. Wyjątkowym doświadczeniem dla uczestników liturgii było wysłuchanie chorału gregoriańskiego w wykonaniu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach pod batutą Rektora, ks. kan. dra Piotra Paćkowskiego. Usłyszeliśmy stałe części Mszy świętej: Kyrie, Alleluja, Sanctus, Agnus Dei, co pozwoliło nam wyobrazić sobie, jak wspaniałe muszą być śpiewy gregoriańskie benedyktynów tynieckich.

Czytaj więcej: Święto Patronów Szkoły – Świętej Rodziny z Nazaretu i Benefis Ojca Leona Knabita OSB

Święto Patronów Szkoły i Niezwykły Gość

W czwartek 9 stycznia obchodzimy święto Patronów IKLO. W tym roku chcemy do naszego świętowania zaprosić niezwykłego gościa. Ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, obchodzi swoje 90. urodziny. Ojciec Leon to autor wielu książek, znamy go z programów telewizyjnych, w ostatnich latach zasłynął jako bloger. Jesteśmy dumni, bo związany jest z naszą szkołą. Jak sam pisze:

Gdy w roku 1942 skończyłem w Siedlcach 7 klasę Szkoły Powszechnej nr 6, rodzice zastanawiali się, co dalej robić. Nieoficjalnie wiadomo było, że działało już tajne nauczanie na poziomie szkoły średniej na kompletach pana Wojewódzkiego, pana Bucholca i pana Lewińskiego, gdzie pod jego kierownictwem uczyli młodzież, niebaczni na niebezpieczeństwo w razie dekonspiracji, nauczyciele Gimnazjum Biskupiego. Zdobywaliśmy wiedzę w grupach 7-8 osobowych w mieszkaniach prywatnych. I tak wyglądała moja pierwsza szkoła średnia – Gimnazjum Biskupie, któremu zawdzięczam świadome wejście w życie młodzieńcze w trudnych czasach niemieckiej niewoli.

Czytaj więcej: Święto Patronów Szkoły i Niezwykły Gość

Krew męczenników to ziarno Kościoła i ojczyzny… spotkanie z księdzem kanonikiem Czesławem Banaszkiewiczem

11 grudnia społeczność I KLO zgromadzona w auli szkolnej i poprzez przekaz medialny w salach lekcyjnych uczestniczyła w akademii upamiętniającej ofiary stanu wojennego. Wyjątkowym Gościem tego spotkania był ks. kanonik Czesław Banaszkiewicz, przyjaciel błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Uczniowie pod kierunkiem p. prof. Joanny Cymerman i p. prof. Wojciecha Miszczaka przygotowali prezentację przypominającą okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wydarzenia, którego świadkowie to dziś już starsze osoby.  Po 16 miesiącach od powstania „Solidarności” władze komunistyczne nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku, niezgodnie z konstytucją wprowadziły stan wojenny. Zamilkły telefony, przerwano programy radiowe i telewizyjne, nieustannie podawano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, groźne i niezrozumiałe dla Polaków tak samo wówczas, jak i dziś: czy stan wojenny to wojna z własnym narodem? Jak to możliwe?... W nocy wprowadzenia stanu wojennego na ulice wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone, a do drzwi mieszkań dobijali się funkcjonariusze milicji i zomowcy aresztując działaczy „Solidarności” – aresztowano ponad dziesięć tysięcy osób. Wprowadzono godzinę milicyjną i zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Jakiekolwiek próby protestu wywoływały wojenną agresję władz: w kopalni „Wujek” strajk górników spacyfikowały oddziały ZOMO, strzelając do bezbronnych: zabito 9 górników, wielu ciężko raniono. Zbliżały się bardzo smutne Święta Bożego Narodzenia… W sklepach było prawie pusto, a przed sklepami ogromne kolejki zmarzniętych ludzi czekały na jakąkolwiek dostawę, aby wykupić kartki żywnościowe…Pociechę i nadzieję odnajdowano jedynie we wspólnocie Kościoła: tam powstawały komitety pomocy najbardziej potrzebującym, wspierano rodziny osób internowanych, wspólnie modlono się za ojczyznę…

Czytaj więcej: Krew męczenników to ziarno Kościoła i ojczyzny… spotkanie z księdzem kanonikiem Czesławem...

I KLO świętuje 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

   W świąteczny dzień 11 listopada przedstawiciele uczniów i nauczycieli wzięli udział w miejskich obchodach rocznicowych, natomiast we wtorek 12 listopada cała społeczność I KLO świętowała tę rocznicę na terenie naszej szkoły. Tego dnia obowiązywał strój galowy, więc przez cały dzień wszyscy czuli świąteczna atmosferę.

   Na uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów pod kierownictwem nauczycieli historii przypomnieliśmy sobie wydarzenia, które doprowadziły do tego niezwykłego dnia - pierwszego dnia wolności dla Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. Ksiądz Dyrektor Jacek Władysław Świątek zwrócił uwagę na ogromną liczbę tych, którzy oddawali dla wolności ojczyzny swoją młodość, poświęcali własne ideały, przelewali krew. Wolność, ojczyzna to wielki dar, ale także obowiązek i zadanie dla każdego Polaka, wszak stosunek do ojczyzny jest miarą naszego człowieczeństwa – podkreślił Ksiądz Dyrektor.

Czytaj więcej: I KLO świętuje 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę