Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udział I KLO w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

52ab29674432cfc81cc5de05bac9cf8c

W siedleckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyło dziś (1 marca) licznie miejscowe wojsko, młodzież, organizacje społeczne i lokalne władze. Podobnie jak w poprzednich latach, odbywały się one w dwóch miejscach: kościele garnizonowym i pod pomnikiem V i VI Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski podkreślił, że z pamięci o ofierze antykomunistycznych powstańców wynika na dziś podstawowe przesłanie: wolność nie jest dana na zawsze. – Naszym obowiązkiem jest uczestniczyć w życiu Europy i dawać świadectwo, że wartości, które są podstawą naszej kultury, są nie do sprzedania i że jesteśmy obowiązani do ich pilnowania.

 Przypominanie tradycji antykomunistycznego podziemia nawet dzisiaj spotyka się z oporem. – Protesty słychać między innymi ze środowiska jego dawnych prześladowców, pozbawionych niedawno wysokich apanaży. Pamięć o tym trzeba jednak podtrzymywać i przekazywać dalej, by była dla narodu przestrogą, że spraw ojczyzny trzeba pilnować – dodał prezydent Siedlec.

Źródło:  16e40339d4e9005171b02e5d57f6cab5