Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XVII Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach zainaugurowany w I KLO !

Od kilku lat stało się tradycją, że I sesja Festiwalu Nauki i Sztuki, rozpoczyna się właśnie w naszej szkole. Festiwal trwa kilka dni w różnych miejscach naszego miasta, a przygotowywany jest przez siedleckie uczelnie we współpracy ze szkołami i instytucjami kulturalnymi.

tekst: dr Barbara Taras

 

W czwartek, 15 października, w auli szkolnej oficjalnego   rozpoczęcia festiwalu dokonał prorektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. dr hab. inż. Zbigniew Karczmarczyk. Później zabrał głos główny organizator siedleckich festiwali, dr Ryszard Kowalski z UPH, który nazwał metaforycznie imprezę „podróżą przez świat wiedzy, doświadczenia i artystycznego zachwytu”.

Przewodni motyw I sesji brzmiał „Świat barw” . Wyrażony był w dwu referatach: jeden dotyczył istnienia życia w wodzie w zależności od ilości światła docierającego do morskich głębin. Miał formę barwnej prezentacji przygotowanej przez dr hab. Beatę Jakubik i prof. dra hab. Krzysztofa Lewadowskiego. Drugi był wykładem dr Barbary Taras na temat istnienia barw w literaturze, częstości ich występowania w różnego typu utworach literackich, a w szczególności w „najbarwniejszej” polskiej powieści – w „Chłopach” W. S. Reymonta.

Wykłady przeplatane były występami artystycznymi: pantomimą „ I stała się światłość” przygotowaną przez Miejskie Gimnazjum nr 2 z Mińska Mazowieckiego i dramą „Nawigacja” przygotowaną przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem ks. Artura Zbańskiego