Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczniowie I KLO świętują Stulecie Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 cała społeczność naszej szkoły zebrała się w sali wielofunkcyjnej, aby ze wzruszeniem, radością i dumą świętować ten wyjątkowy czas : 100 lat od chwili, kiedy po okresie zaborów Polska znów pojawiła się na mapach jako wolny kraj.

Każda z klas przygotowała wystąpienie związane z tym niezwykłym wydarzeniem: film, scenkę, prezentację, piosenkę, wiersz, a nawet poczęstunek w biało-czerwonych barwach. Komisja pod przewodnictwem Księdza Dyrektora oceniała zaangażowanie klasy ( najczęściej wszyscy uczniowie brali udział w wystąpieniu), oryginalność pomysłu, dyscyplinę czasową (chociaż bardzo trudno było zmieścić się w przewidzianych 10 minutach), poziom artystyczny. Zwyciężyła klasa I A, która otrzymała olbrzymi, biało-czerwony tort i 100 punktów do Ligi Klas.

O godzinie 11.11, tak jak uczniowie wszystkich szkół w całej Polsce, uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.

Później cała społeczność szkolna, szykiem marszowym, ze sztandarem szkoły, udała się na Plac Wolności, aby złożyć wiązankę kwiatów w hołdzie Polakom, którzy na wielu frontach, w powstaniach, bitwach i działaniach konspiracyjnych przyczynili się do odzyskania wolności po 123 latach niewoli narodowej. Ze wzruszeniem odśpiewaliśmy Rotę i wysłuchaliśmy słów Księdza Dyrektora skierowanych do uczniów, do pokolenia, które, jak powiedział Ksiądz Dyrektor, na pewno „zastąpi tych bojowników i bohaterów, którzy odchodzą.”

Taką rocznicę można przeżyć tylko raz, bo zdarza się raz na cały wiek…

tekst dr Barbara Taras