Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Centralne zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w I KLO

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach miało wyjątkową oprawę. W skromnych progach naszej szkoły pojawili się, oprócz uczniów, nauczycieli, innych pracowników, rodziców, znamienici goście – przedstawiciele władz oświatowych, parlamentarnych, samorządowych, współpracujących uczelni wyższych:

Prof. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki

Teresa Wargocka – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Krzysztof Tchórzewski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Ks. Bp Kazimierz Gurda – Biskup Siedlecki

Ks. Bp Grzegorz Suchodolski – Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej

Aurelia Michałowska – Mazowiecka Kurator Oświaty

Andrzej Sitnik – Prezydent Miasta Siedlce

Prof. Mirosław Minkina – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

Dr Bożena Piechowicz – Rektor Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach

zakonrok2022 800x300 exact images-obrazki

 

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Kazimierza Gurdy Biskupa Siedleckiego. Zgromadzeni w katedrze uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście wysłuchali homilii, w której Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na szczególny wymiar zakończenia roku szkolnego w dniu uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przywołując słowa św. Małgorzaty Marii Alacoque, podkreślił Jego wielką dobroć i miłość: To Boże Serce jest niezgłębioną otchłanią wszelkich dóbr […] Ono jest otchłanią radości, w której przepadają wszystkie nasze smutki. Jest otchłanią pokory przeciwko naszej pysze; jest otchłanią miłosierdzia dla nieszczęśliwych, jest wreszcie otchłanią miłości, w której powinniśmy ukryć całą naszą nędzę. Wyraził też wdzięczność Bogu za dobro płynące od ludzi do ludzi w trudnej rzeczywistości; za szkoły, które uczą szacunku do drugiego człowieka, miłości do ojczyzny, jej historii, przeszłości i teraźniejszości; za wielkie dzieło edukacji prowadzone dla dobra naszego kraju.

Dalszą część uroczystości, która odbyła się w auli im. Ks. Karola Dębińskiego, prowadzili nauczyciele: mgr Joanna Przybyłek i mgr Cezary Wielgórski. Rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu narodowego. Ks. Jacek Władysław Świątek powitał gości, wszystkich zgromadzonych i podziękował za pozdrowienia przesłane przez rektorów współpracujących uczelni. Zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter chwil kończących rok szkolny: Pośród płynności ludzkiego życia istnieją momenty, które pozwalają człowiekowi kierować swoje spojrzenie zarówno w przeszłość, jak i obejmować nim przyszłość. Stanowią one dla każdego z nas możliwość poczucia ludzkiego spełnienia oraz budzą nadzieję. Nawiązując do tych słów, przed zbliżającym się rokiem jubileuszowym 100-lecia początków naszej szkoły i 25-lecia jej odrodzenia przywołał historyczny moment powołania do istnienia 2 października 1923 roku Podlaskiego Liceum Biskupiego Świętej Rodziny i podkreślił kierunki działania wytyczone w dekrecie erekcyjnym przez Biskupa Podlaskiego Henryka Przeździeckiego: aby dać Bogu dusze niewinne, Kościołowi – mężnych wiernych, a Ojczyźnie – światłych obywateli.

Ważnym punktem tej części uroczystości było wystąpienie Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka. Minister zwrócił uwagę na pozytywne działania zapoczątkowane i prowadzone przez władze oświatowe w minionym roku szkolnym oraz zapowiedział ich kontynuację, jak też nowe przedsięwzięcia i programy wsparcia inwestycyjnego szkół. Złożył podziękowania uczniom, nauczycielom, dyrektorom szkół za otwartość, empatię, pomoc okazane uczniom ukraińskim adaptującym się w polskim systemie edukacji. Nawiązując do czasu zamknięcia szkół podczas pandemii, podkreślił, że nauka w trybie stacjonarnym jest niezwykłym darem, docenianym dopiero wówczas, gdy zabraknie takiej możliwości. Wszystkim uczniom z całej Polski życzył udanych, spokojnych wakacji, odpoczynku i powrotu do szkoły we wrześniu: Chcę wszystkim Państwu, młodzieży z tej szkoły, z I Liceum Katolickiego im. Świętej Rodziny, ale za pośrednictwem mediów wszystkim dzieciom i całej młodzieży polskiej chcę życzyć udanych, spokojnych wakacji, naładowania akumulatorów i powrotu pierwszego września do edukacji szkolnej.

Minister Edukacji i Nauki odczytał również list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do społeczności naszej szkoły, w którym Premier zwrócił uwagę na wagę edukacji w funkcjonowaniu społeczeństwa i państwa, podziękował wszystkim za wysiłek włożony w pracę i naukę oraz życzył dobrych wakacji: Wierzę głęboko, że edukacja to najważniejsza inwestycja na przyszłość. To jest nasza odpowiedzialność wobec współczesnych i przyszłych pokoleń. Proszę przyjąć wyrazy szacunku i uznania dla pracy nauczycieli, pedagogów i pracowników systemu edukacji oraz wysiłku uczniów.

Głos zabrała także Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, która pogratulowała sukcesów uczniom, podkreślając, że docenia ich wysiłek włożony w naukę. Słowa podziękowania za ciężką pracę, podjęty trud nauki i wychowania skierowała do nauczycieli, wychowawców oraz rodziców. Uczniom życzyła realizacji planów i spełnienia marzeń oraz udanych i bezpiecznie spędzonych wakacji.

Kolejnym punktem było wręczenie uczniom świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe przez Ministra Edukacji i Nauki, Mazowiecką Kurator Oświaty oraz Księdza Dyrektora.

 

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:

Alan Jedliński

Aleksandra Wierzbicka

Kacper Kowalczyk

 

Nagrody za osiągnięcia naukowe otrzymali:

Alan Jedliński – finalista XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Kacper Kowalczyk – finalista XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej

Maja Jurzyk – wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Fox

Gabriel Bujak – wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny

Cyprian Malczuk – wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny

 

Nagrody za osiągnięcia artystyczne otrzymały:

Anna Charuta – wyróżniona w XXII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Inne spojrzenie

Ida Jastrzębska-Pypowska – wyróżniona w XXII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Inne spojrzenie

 

Nagrody za osiągnięcia sportowe otrzymali:

Martyna Dołęga – medalistka mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów

Nikola Michalak – medalistka mistrzostw Polski w rugby

Zuzanna Szymańska – medalistka turniejów międzynarodowych w karate

Wiktoria Rucińska – finalistka mistrzostw Polski w lekkoatletyce

Miłosz Mierzejewski – finalista mistrzostw Polski w lekkoatletyce

Głos zabrali również przedstawiciele rodziców i uczniów. Do nauczycieli, wychowawców, dyrekcji zwróciła się przedstawicielka rodziców Iza Soszyńska. Wyraziła ona wdzięczność za starania, cierpliwość, zaangażowanie, nauczanie i wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, stających się, jak powiedział Święty Jan Paweł II, tymi światłami, które rozjaśniają bytowanie, a w miarę jak człowiek pracuje nad sobą, coraz intensywniej świecą na horyzoncie życia. Przedstawiciel uczniów Kacper Kowalczyk podkreślił, że kończący się rok szkolny był czasem wytężonej pracy, zdobywania wiedzy oraz okresem formacji. Podziękował pedagogom za motywowanie do nauki i wychowanie, koleżankom i kolegom za okazywaną sobie pomoc i wsparcie oraz życzył, aby czas wakacji stał się okazją do wypoczynku i pozwolił nabrać sił do nowej pracy.

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości było odśpiewanie hymnu I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Po przemówieniach i nagrodach odbyła się część artystyczna. Na szkolnej scenie zaprezentowali się młodzi aktorzy z naszej szkoły: Zuzanna Wrzosek, Gabriela Woźnica, Alan Jedliński, Miłosz Mierzejewski, Michał Kotowski oraz ksiądz prefekt Radosław Piotrowski. Młodzież przedstawiła spektakl na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Sztuka ta, ukazująca rozważania o sile miłości i goryczy rozstania, istocie i znaczeniu miłości prawdziwej poruszyła widownię. Przesłanie sztuki podkreśliły utwory muzyczne wykonane przepięknie przez solistów i chór. Scenografię przygotowali nasi uzdolnieni uczniowie wspólnie z mgr Anną Góral, autorką całej koncepcji. O oprawę muzyczną spektaklu zadbała mgr Magdalena Ostas z mgr Wojciechem Miszczakiem, który zatroszczył się również o przekaz medialny. Nad całością uroczystości czuwały dr Jolanta Łopuska i dr Renata Bryzek.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogli obejrzeć oficjalną i nieoficjalną część uroczystości – bezpośrednio w auli lub w salach lekcyjnych za pośrednictwem szkolnej telewizji.

Po uroczystości miały miejsce spotkania w salach lekcyjnych z wychowawcami, wręczenie świadectw i nagród pozostałym uczniom, podziękowania i wspólne rozmowy.

Ostatni dzwonek wybrzmiał, obwieszczając finał roku szkolnego 2021/2022 i zapowiadając jednocześnie to, na co z utęsknieniem czekali uczniowie po miesiącach nauki – początek wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

dr Renata Bryzek