Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Upamiętnienie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

O północy, z 13 na 14 grudnia 1981 roku Rada Ocalenia Narodowego ogłosiła wprowadzenie stanu wojennego na obszarze całego kraju. W 40. rocznicę tego wydarzenia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której przywołano bolesne karty historii.

Młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Prof. Joanny Cymerman oraz Pana Prof. Wojciecha Miszczaka. W przygotowanie przedstawienia zaangażowanych zostało ponad 25 osób. Przypomniane zostały okoliczności wprowadzenia stanu wojennego oraz tragiczne konsekwencje bezwzględnych działań komunistycznej władzy skierowanych przeciwko własnemu narodowi. Narodowi, który nie poddał się zniewoleniu i wzniecił bunt przeciwko terrorowi. Przywołując przebieg strajku i pacyfikację kopalni Wujek, podkreślono heroizm tych, którzy w masowych protestach zamanifestowali niezgodę na ucisk i zapłacili za to życiem.

stanwojenny2021

Jak podkreśliła Pani Dyrektor Dr Jolanta Łopuska: Tamtej grudniowej nocy 40 lat temu zabito wolność w naszej umęczonej Ojczyźnie. Zamknięto szkoły, teatry, wprowadzono godzinę policyjną, cenzurę korespondencji. Na ulicach pojawiły się uzbrojone patrole ZOMO, milicji obywatelskiej, czołgi. Represjonowano tych, którzy przeciwstawili się władzy, relegowano ze szkół, uczelni, internowano opozycjonistów. Jednak w naszym kraju ludzi zdobywa się nie zaciśniętą pięścią, ale sercem. Wolności wewnętrznej nikt i nic nie może zabrać.

Przygotowana akademia upamiętniająca tamte tragiczne czasy to piękna lekcja historii dla młodych, a dla starszych często bolesne przypomnienie tragicznych wydarzeń.

dr Renata Bryzek