Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Studniówka 2018

I oto dziś… - studniówka I KLO

14 stycznia w pięknej sali balowej „Orchidea” kolejny rocznik uczniów I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach przeżył swą niepowtarzalną noc – studniówkowy bal.

Piękny polonez w takt muzyki Wojciecha Kilara do filmu „Pan Tadeusz” był tradycyjnym otwarciem balu. Później były przemówienia Dyrekcji, Rodziców, podziękowania młodzieży dla nauczycieli i wychowawców – a potem obfita, smakowita uczta – i tańce do białego rana!

A nad ranem – polonez jeszcze raz! Niestety – na zakończenie balu…

Później już tylko sto dni nauki i już matura!!!

tekst dr Barbara Taras

Święto patronalne I KLO

Czwartek 4 stycznia 2018 był dla całej społeczności I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach dniem szczególnym. Tego dnia przypada bowiem Święto Patronalne szkoły, która ma zaszczyt nosić imię Świętej Rodziny.

W tym roku obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na przypadającą 95 rocznicę założenia przez Biskupa Podlaskiego Henryka Przeździeckiego Liceum Biskupa Podlaskiego im. Świętej Rodziny, którego bezpośrednim następcą jest nasze liceum, a także ze względu na trwający rok jubileuszu 200-lecia Diecezji Siedleckiej i jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

patronowie2018

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w katedrze, której przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz Kazimierz Gurda w koncelebrze z Księdzem Biskupem Piotrem Sawczukiem, a także Księdzem Dyrektorem I KLO. W homilii Ksiądz Biskup mówił o głębokim znaczeniu ewangelicznej sceny ofiarowania maleńkiego Jezusa w świątyni, o słowach starca Symeona i prorokini Anny. Podkreślał rolę Maryi i Józefa wobec małego Jezusa, zwracał uwagę na ich podporządkowanie dobru ich Syna. Ksiądz Biskup K. Gurda mówił też o roli miłości w życiu każdej rodziny.

Czytaj więcej: Święto patronalne I KLO

Pogrzeb Antoniego Dołęgi

pogrzebOd lat w naszej szkole pamiętamy o Ince i innych Żołnierzach Wyklętych i dlatego zostaliśmy zaproszeni na wyjątkową uroczystość. W niedzielę uczestniczyliśmy w pogrzebie żołnierza Armii Krajowej i WiN Antoniego Dołęgi. Dołęga brał udział w kampanii wrześniowej, później walczył w szeregach AK z Niemcami, a następnie jako żołnierz WiNu z Sowietami i UB. Jego odział działał w okolicy Łukowa do 1955r. Bojąc się uwięzienia, tortur i śmierci, Dołęga postanowił pozostać w ukryciu. Przez wiele lat w sumie ok. 200 rodzin z okolic Łukowa i Trzebieszowa pomagało mu uniknąć aresztowania. Jak czytamy w relacjach tych odważnych ludzi, latem chował się w stodołach, zimą za szafą i tak aż do 1982r. kiedy to zmarł i został potajemnie pochowany. Niedawno jego ciało zostało ekshumowane i po przeprowadzeniu badań przez IPN chorąży Dołęga został uroczyście pochowany na cmentarzu w Trzebieszowie. Obecny przy tym był ks. Biskup, Pani Minister Anders, wojskowa asysta honorowa i wielka rzesza ludzi, wśród nich przedstawiciele naszej szkoły ze sztandarem. Dziękujemy bardzo naszym uczniom, którzy pojechali do Trzebieszowa i nie narzekając na zimno, uczcili pana Chorążego. Dziękujemy Wam za zaangażowanie i poczucie obowiązku, które widzieli wszyscy. Wiemy, że niestety nasze koleżanki przypłaciły to przeziębieniem, życzymy Wam szybkiego powrotu do zdrowia.

Nie przeziębi najgorszy mróz …. czyli jak uczciliśmy w I KLO 99 rocznicę odzyskania niepodległości

  W przeddzień Dnia Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W części oficjalnej odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, wysłuchaliśmy przemówienia Księdza Dyrektora i odśpiewaliśmy Hymn Szkoły. Uczennice, które zdobyły wyróżnienie w konkursie poetyckim na utwór o charakterze patriotycznym, przeczytały napisane przez siebie nagrodzone utwory.

wesele2017f

Czytaj więcej: Nie przeziębi najgorszy mróz …. czyli jak uczciliśmy w I KLO 99 rocznicę odzyskania niepodległości

Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski w I KLO

   14 października to dzień, kiedy w naszym kraju uroczyście obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, a w naszej szkole, w szczególny sposób, przypominamy osobę Papieża Polaka, Swiętego Jana Pawła II.

   W tym roku również na uroczystej akademii wyrażaliśmy nasz szacunek dla wszystkich, którzy przez wieki dbali o nauczanie i wychowanie przyszłych pokoleń. W historii naszego kraju było to zawsze zadanie wielkiej wagi, gdyż czas zaborów, niewoli narodowej, okupacji, a także powojenny czas komunistycznych rządów nie tylko nie sprzyjały dobremu nauczaniu i wychowaniu. Wielka zasługą polskich nauczycieli i wychowawców było kształtowanie umysłów i osobowości młodych ludzi w duchu prawdy i zasad moralnych. Wyjątkową rolę odegrał Papież Polak, nauczyciel narodów, wielki przywódca Kościoła. Wysłuchaliśmy podczas akademii jego słów o wdzięczności wobec tych, którzy wychowują - rodzicach i nauczycielach.

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski w I KLO