Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Finał projektu Łączka w Belwederze

Uroczyste zakończenie projektu edukacyjnego "Łączka oraz inne miejsca poszukiwań" odbyło się 4 kwietnia 2018 roku w Belwederze. W projekcie wzięło udział 14 zespołów złożonych z uczniów ze szkół z Warszawy i okolic oraz opiekuna naukowego.W uroczystości udział wzięli Minister Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, profesor Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Projekt podsumowali prowadzący zajęcia: pan Marek Nadolski, pan Michał Nowak, pani Renata Bieniek oraz pani Kamila Sachnowska. Wszystkie zespoły zaprezentowały przygotowane w ramach zadania końcowego filmy dotyczące historii drugiej konspiracji. Pracę naszego zespołu przedstawiła Helena Anusiewicz. Otrzymaliśmy dyplomy i upominki.

Czytaj więcej: Finał projektu Łączka w Belwederze

Polska szuka Bohaterów

Polska szuka Bohaterów

- lekcja patriotyzmu na warszawskiej „Łączce”

IMG 3809Dnia 15 marca 2018r. wszyscy uczestnicy projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, w tym również uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez panią Kamilę Sachnowską i pana Marka Nadolskiego, pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Zajęcia odbywały się w miejscach, w których przetrzymywano, torturowano oraz mordowano polskich patriotów - przeciwników zbrodniczej władzy komunistycznej. Tymi miejscami były: willa Jasny Dom przy ul. Świerszcza 2 w warszawskiej dzielnicy Włochy, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 oraz „Łączka” czyli kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Czytaj więcej: Polska szuka Bohaterów

Projekt edukacyjny "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

Udział uczniów klas humanistycznych

w projekcie edukacyjnym "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

 

Celem projektu przygotowanego przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. J. Kurtyki w Warszawie, a realizowanego przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Centrum Edukacyjnego jest zaprezentowanie procesu poszukiwań nieznanych miejsc pochówków ofiar reżimów totalitarnych, wspieranie wychowania patriotycznego, kształtowanie postaw szacunku wobec ofiar systemu komunistycznego, rozbudzanie ciekawości badawczej, poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów.

Projekt ma charakter regionalny, do udziału w projekcie zgłosiło się 20 szkół z Warszawy i Mazowsza. Każda z grup projektowych liczy od 6 do 8 osób.

Czas realizacji: październik 2017 – kwiecień 2018.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach w projekcie udział biorą uczennice klasy II b: Helena Anusiewicz, Julia Tomkiel, Weronika Głuchowska, Ola Myrcha, Joanna Chęcińska oraz uczniowie klasy I b: Maciej Szcześniak, Marcin Kędziora i Maksymilian Sobotko. Opiekunem uczniów jest pani mgr Joanna Cymerman.

Spotkanie w dniu 7 lutego 2018r

5.1

Udział uczniów klas humanistycznych

w projekcie edukacyjnym "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

Spotkanie w dniu 7 lutego 2018r prowadził archeolog z Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – pan Michał Nowak. Temat spotkania: „Ślady wydobyte z ziemi”. Pan archeolog mówił, iż wykopaliska archeologiczne to bezpowrotne niszczenie śladów przeszłości. Wydobywanie zabytków z ziemi bez naukowej dokumentacji ich kontekstu pozbawia nas najcenniejszych informacji o historii naszych przodków i niszczy dziedzictwo archeologiczne. Pola bitew i obozowisk wojskowych również bada się metodami archeologicznymi i wykrywacz metalu może być bardzo przydatnym narzędziem. Najważniejsze jest, aby wydobywaniu znalezisk towarzyszyła precyzyjna dokumentacja naukowa, a warunkiem prowadzenia legalnych poszukiwań jest uzyskanie pozwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej: Spotkanie w dniu 7 lutego 2018r

Spotkanie w dniu 10 stycznia 2018r.

4.0Czwarte spotkanie odbyło się 10 stycznia 2018r. Pan Artur Piekarz z lubelskiego oddziału IPN opowiadał o ostatnich Żołnierzach Wyklętych: Józefie Franczaku ps. "Laluś" i Antonim Dołędze ps. "Znicz".

Dla nas był to bliski temat, gdyż uczestniczyliśmy w uroczystym pogrzebie chorążego Antoniego Dołęgi ps. "Znicz" dnia 19 listopada 2017r. w Trzebieszowie. Chorąży Antoni Dołęga był najdłużej pozostającym w konspiracji żołnierzem podziemia antykomunistycznego, który do śmierci ukrywał się przed funkcjonariuszami komunistycznego aparatu represji w lasach nieopodal miejscowości Popławy-Rogale k. Łukowa. Ukrywał się ponad 37 lat. W 1982 roku został sekretnie pochowany niedaleko zabudowań gospodarczych. Antoni Dołęga został ekshumowany przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w połowie czerwca 2017 roku, a prokuratura potwierdziła tożsamość chorążego Dołęgi w listopadzie 2017r.

Czytaj więcej: Spotkanie w dniu 10 stycznia 2018r.