Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie drugie – 15 listopada 2017r.

2.3Podczas drugiego spotkania młodzież wysłuchała wykładu pana Michała Nowaka z Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nt. poszukiwań i prac ekshumacyjnych na dawnych Kresach Wschodnich RP.

„Ostatnie spotkanie projektu ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań dotyczyło ekshumacji polskich żołnierzy na terenach Kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Prace ekshumacyjne prowadzone są na Litwie, Białorusi i w Rosji. Na przeprowadzanie ekshumacji nie zgodziły się władze ukraińskie. Dzięki zaangażowaniu min. działaczy IPN- u odnaleziono szczątki wielu polskich żołnierzy, ale mimo tego niektórzy nadal czekają na odnalezienie. W odszukiwaniu grobów żołnierzy i partyzantów poszukiwaczom pomagają starsi mieszkańcy lub ich potomkowie znający miejsca pochówku od swoich przodków. Bardzo mocno udzielają się także Polacy, którzy nadal mieszkają na polskich niegdyś ziemiach. Wynikiem poszukiwań jest nie tylko samo odnalezienie szczątek ludzkich, ale także ich godne pochowanie. Dzięki poszukiwaniom podtrzymywana jest pamięć o pomordowanych Polakach wśród lokalnej ludności. Szczątki odnalezionych osób to nie tylko działacze antykomunistyczni z okresu powojennego, ale także ofiary wojny polsko- bolszewickiej lub rzezi wołyńskiej. Spotkanie było bardzo ciekawe i wartościowe. Każdy mógłby wyciągnąć z niego wnioski nad przeszłością i przyszłością Polski i Polaków” – Maciej Szcześniak.

 

Drugie zadanie polegało na tym, by wybrać trzy znaki (symbole) związane z Kresami i krótko uzasadnić wybór. My wybraliśmy kolumnę Adama Mickiewicza we Lwowie, Ostrą Bramę i herb fundacji Polskie Kresy Wschodnie. W imieniu grupy uzasadnienie naszego wyboru przedstawiła Helena Anusiewicz.

2.0

2.3

2.4

2.5

2.6

2.8

2.9