Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt edukacyjny "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

Udział uczniów klas humanistycznych

w projekcie edukacyjnym "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

 

Celem projektu przygotowanego przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. J. Kurtyki w Warszawie, a realizowanego przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Centrum Edukacyjnego jest zaprezentowanie procesu poszukiwań nieznanych miejsc pochówków ofiar reżimów totalitarnych, wspieranie wychowania patriotycznego, kształtowanie postaw szacunku wobec ofiar systemu komunistycznego, rozbudzanie ciekawości badawczej, poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów.

Projekt ma charakter regionalny, do udziału w projekcie zgłosiło się 20 szkół z Warszawy i Mazowsza. Każda z grup projektowych liczy od 6 do 8 osób.

Czas realizacji: październik 2017 – kwiecień 2018.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach w projekcie udział biorą uczennice klasy II b: Helena Anusiewicz, Julia Tomkiel, Weronika Głuchowska, Ola Myrcha, Joanna Chęcińska oraz uczniowie klasy I b: Maciej Szcześniak, Marcin Kędziora i Maksymilian Sobotko. Opiekunem uczniów jest pani mgr Joanna Cymerman.

Spotkanie w dniu 7 lutego 2018r

5.1

Udział uczniów klas humanistycznych

w projekcie edukacyjnym "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

Spotkanie w dniu 7 lutego 2018r prowadził archeolog z Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – pan Michał Nowak. Temat spotkania: „Ślady wydobyte z ziemi”. Pan archeolog mówił, iż wykopaliska archeologiczne to bezpowrotne niszczenie śladów przeszłości. Wydobywanie zabytków z ziemi bez naukowej dokumentacji ich kontekstu pozbawia nas najcenniejszych informacji o historii naszych przodków i niszczy dziedzictwo archeologiczne. Pola bitew i obozowisk wojskowych również bada się metodami archeologicznymi i wykrywacz metalu może być bardzo przydatnym narzędziem. Najważniejsze jest, aby wydobywaniu znalezisk towarzyszyła precyzyjna dokumentacja naukowa, a warunkiem prowadzenia legalnych poszukiwań jest uzyskanie pozwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej: Spotkanie w dniu 7 lutego 2018r

Spotkanie w dniu 10 stycznia 2018r.

4.0Czwarte spotkanie odbyło się 10 stycznia 2018r. Pan Artur Piekarz z lubelskiego oddziału IPN opowiadał o ostatnich Żołnierzach Wyklętych: Józefie Franczaku ps. "Laluś" i Antonim Dołędze ps. "Znicz".

Dla nas był to bliski temat, gdyż uczestniczyliśmy w uroczystym pogrzebie chorążego Antoniego Dołęgi ps. "Znicz" dnia 19 listopada 2017r. w Trzebieszowie. Chorąży Antoni Dołęga był najdłużej pozostającym w konspiracji żołnierzem podziemia antykomunistycznego, który do śmierci ukrywał się przed funkcjonariuszami komunistycznego aparatu represji w lasach nieopodal miejscowości Popławy-Rogale k. Łukowa. Ukrywał się ponad 37 lat. W 1982 roku został sekretnie pochowany niedaleko zabudowań gospodarczych. Antoni Dołęga został ekshumowany przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w połowie czerwca 2017 roku, a prokuratura potwierdziła tożsamość chorążego Dołęgi w listopadzie 2017r.

Czytaj więcej: Spotkanie w dniu 10 stycznia 2018r.

Spotkanie w dniu 6 grudnia 2017r.

3.4Trzecie spotkanie w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" było na temat: Miejsca nieznane - kiedy weszli Sowieci... - wykład pana Bogusława Kleszczyńskiego (Oddział IPN w Rzeszowie) i pana Artura Piekarza (Oddział IPN w Lublinie) o poszukiwaniach prowadzonych przez IPN na uroczysku Baran w Kąkolewnicy. W części warsztatowej uczestnicy musieli rozpoznać rodzaj broni po wydobytej w okolicach Kąkolewnicy łusce, spłonce lub naboju.

Czytaj więcej: Spotkanie w dniu 6 grudnia 2017r.

Spotkanie drugie – 15 listopada 2017r.

2.3Podczas drugiego spotkania młodzież wysłuchała wykładu pana Michała Nowaka z Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nt. poszukiwań i prac ekshumacyjnych na dawnych Kresach Wschodnich RP.

„Ostatnie spotkanie projektu ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań dotyczyło ekshumacji polskich żołnierzy na terenach Kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Prace ekshumacyjne prowadzone są na Litwie, Białorusi i w Rosji. Na przeprowadzanie ekshumacji nie zgodziły się władze ukraińskie. Dzięki zaangażowaniu min. działaczy IPN- u odnaleziono szczątki wielu polskich żołnierzy, ale mimo tego niektórzy nadal czekają na odnalezienie. W odszukiwaniu grobów żołnierzy i partyzantów poszukiwaczom pomagają starsi mieszkańcy lub ich potomkowie znający miejsca pochówku od swoich przodków. Bardzo mocno udzielają się także Polacy, którzy nadal mieszkają na polskich niegdyś ziemiach. Wynikiem poszukiwań jest nie tylko samo odnalezienie szczątek ludzkich, ale także ich godne pochowanie. Dzięki poszukiwaniom podtrzymywana jest pamięć o pomordowanych Polakach wśród lokalnej ludności. Szczątki odnalezionych osób to nie tylko działacze antykomunistyczni z okresu powojennego, ale także ofiary wojny polsko- bolszewickiej lub rzezi wołyńskiej. Spotkanie było bardzo ciekawe i wartościowe. Każdy mógłby wyciągnąć z niego wnioski nad przeszłością i przyszłością Polski i Polaków” – Maciej Szcześniak.

Czytaj więcej: Spotkanie drugie – 15 listopada 2017r.

Więcej artykułów…

  1. Spotkanie inauguracyjne