Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Olimpiady z wiedzy o społeczeństwie

Udział uczniów w olimpiadach z wiedzy o społeczeństwie

 

W bieżącym roku szkolnym uczniowie I KLO wzięli udział w czterech olimpiadach z trzech różnych dziedzin przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie. Opiekunem uczniów był pan prof. Piotr Kowalczuk.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie

 

„Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie” to pierwszy nowatorski pomysł II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Toniego Halika w Ostrołęce realizowany w skali kraju. Jej celem jest podniesienie świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku dla prawa oraz propagowanie kultury prawnej. Obejmuje ona szeroko pojmowaną problematykę dotyczącą państwa, prawa, ustroju demokratycznego, instytucji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska. Do etapu okręgowego XIX edycji konkursu zakwalifikował się uczeń klasy 3A, Jarosław Bieliński, który tak relacjonuje to wydarzenie:

 Jarosław Bieliński: Etap okręgowy dla województwa mazowieckiego odbył się 24 lutego w XLVII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. Konkurs na tym etapie miał charakter dwuczęściowy. W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o prawie, który sprawdzał m.in. znajomość sentencji łacińskich kluczowych dla funkcjonowania prawa na całym świecie, ale także znajomość kompetencji różnych organów władzy w Polsce. Natomiast druga część miała formę wypracowania, w którym osoby zakwalifikowane poprzez uzyskanie minimum 20 punktów z testu, przedstawiały swoja wiedzę na temat powstania, historii i obecnego funkcjonowania Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niestety, do zakwalifikowania się do etapu centralnego zabrakło mi trochę punktów.

 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie

 

9 marca w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się II etap VIII edycji „Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie” organizowanej przez WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej pod patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości. Celem tej interdyscyplinarnej Olimpiady jest poszerzanie wśród uczniów szkół ponadgminazjalnych wiedzy na temat instytucji państwa, prawa, zasad demokracji, a także działalności, budowy i kompetencji Unii Europejskiej, jak również szersze zapoznanie się z problematyką Praw Człowieka.

Po I etapie Olimpiady przeprowadzonym w szkole, do Warszawy udali się uczniowie klas maturalnych: Jarosław Bieliński z klasy 3A oraz Paulina Kozioł, Patrycja Żochowska i AlbertKazimierczak z klasy 3B pod przewodnictwem pana prof. Piotra Kowalczuka. Niestety, naszym olimpijczykom nie udało się zakwalifikować do finału olimpiady, który odbędzie się 11 kwietnia w Rzeszowie.

1 

 

Konkurs „Zaplanuj swoją przestrzeń”

 

Konkurs Wiedzy o Gospodarce Przestrzennej „Zaplanuj swoją przestrzeń” to konkurs organizowany co roku przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów szkół średnich tematyką planowania przestrzennego i nauk przyrodniczych. Jest to więc konkurs z pogranicza geografii, geodezji i wiedzy o społeczeństwie. Inspiruje do zastanowienia się np. nad możliwościami rozwiązywania problemów obszarów urbanistycznych. Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski, składa się z III etapów: eliminacje – drogą internetową; etap centralny – forma pisemna; a finał konkursu odbywa się w formie ustnej.

W etapie finałowym, który odbył się 22 marca w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, wśród 10 najlepszych uczestników znalazł się uczeń klasy 3A Jarosław Bieliński, który w końcowej klasyfikacji znalazł się na wysokim, IV miejscu.

 image001

VI Ogólnopolski Test Wiedzy o Administracji Publicznej

 

Już drugi rok z rzędu nasi uczniowie reprezentowali I KLO na Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Administracji Publicznej organizowanym przez Instytut Administracji WPPKiA Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnzajalnych ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat zadań, struktur i kompetencji administracji publicznej działającej w Polsce. Główną nagrodą dla zwycięzcy jest indeks na kierunek administracja na WPPKiA KUL.

W piątek, 23 marca pod opieką pana prof. Piotra Kowalczuka do Lublina udała się grupa uczniów klas drugich: z klasy 2B Joanna Ługowska, Magdalena Zubkowicz, Julia Tomkiel, Natalia Wysokińska, Julia Soszyńska, a z klasy 2C – Maciej Borkowski i Gabriel Rosastolato. Nie zabrakło także stałej reprezentacji klas maturalnych w składzie: Jarosław Bieliński z klasy 3A, Patrycja Żochowska i PaulinaKozioł z klasy 3B. A oto, jak komentuje to wydarzenie nasza koleżanka:

Paulina Kozioł: Test rozpoczął się o godzinie 10:00. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników skorzystaliśmy z możliwości spędzenia tego czasu zainicjowanej przez organizatorów, czyli z wyjścia do Urzędu Wojewódzkiego. Po oprowadzeniu nas po budynku i przedstawieniu w jego historii, liczącej prawie 100 lat, mieliśmy przyjemność osobistego poznania Wojewody Lubelskiego, pana Przemysława Czarnka. Na spotkaniu z Dyrektorem Generalnym urzędu, panią Agatą Grulą, dowiedzieliśmy się więcej o tym, jak wygląda w praktyce praca w Urzędzie Wojewódzkim. Nie jest ona łatwa, wymaga od pracowników poświęcenia dużo czasu, a nawet ograniczeń w życiu prywatnym. Po zwiedzaniu Urzędu Wojewódzkiego udaliśmy się na ogłoszenie wyników.

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE OTRZYMAŁA MAGDALENA ZUBKOWICZ !!

 3

Podnoszenie świadomości młodych ludzi na temat życia w społeczeństwie jest bardzo ważne, oprócz lepszego przygotowania do matury pomaga także wejść w dorosłe i samodzielne życie z większą świadomością i odpowiedzialnością. Pomaga zrozumieć, co dzieje się wokół nas na co dzień i jakie mechanizmy kierują światem. Uczestnictwo w olimpiadach i konkursach przekonuje młodzież o jej ważnej roli w społeczeństwie i otwiera szersze ścieżki w drodze na studia, pomaga realizować siebie i planować karierę zawodową.

 

Patrycja Żochowska kl. IIIB