Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Dantedi"

1616664244

 

W tym roku obchodzimy 700. rocznicę śmierci Dantego Alighieri, powszechnie uznawanego za ojca języka włoskiego i symbol włoskiej kultury. Zaś 25 marca został wyznaczony jako „Dantedì” (dzień Dantego), tj. dzień, który obiera się za początek jego literackiej podróży w zaświaty, w „Boskiej Komedii”.

 

Z tych okazji na całym świecie podejmuje się szereg inicjatyw, aby uczcić postać Największego Poety (hastag: #dantedì700 #dzieńdantego700 #Dantedì #IoleggoDante; #czytamDantego).

Również nasza szkoła, na zaproszenie Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie, przystąpiła do akcji czytania fragmentów „Boskiej Komedii” w języku oryginalnym, czyli po włosku. . Jesteśmy zaszczyceni możliwością wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu o charakterze ogólnopolskim i ogólnoświatowym. Niełatwego zadania, jakim jest czytanie dzieła Dantego w oryginale, podjęli się: Anastazja Czarnocka kl. Id, Kacper Kowalczyk kl. Ib, Natalia Kozioł kl. IIb i Patrycja Czorniej kl. IIa. Uczniowie czytają całą Pierwszą Pieśń Piekła „Boskiej Komedii”.

Nagranie filmu wymagało wielu prób i wysiłku i jest w całości realizacją uczniowską.

To wydarzenie stało także okazją do przyłączenia się do inicjatywy Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego „ Lectura Dantis”. Instytut wybrał wykonanie Kacpra Kowalczyka początkowego fragmentu I Pieśni Piekła w do publikacji na swoim fan pag’u. Zaś Julia Mościcka, uczennica kl. II d współzawodniczy w dziedzinie pracy plastycznej.

Dantedi 2021 Julia Mościcka IKLO im. Św. Rodziny w Siedlcach

Zachęcamy do wysłuchania I pieśni „Boskiej Komedii” w oryginale i poznawania włoskiego Geniusza chociażby w pięknym polskim tłumaczeniu pani Agnieszki Kuciak.

mgr Marian Soćko

embed video plugin powered by Union Development