Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Debata o samorządzie terytorialnym z panią Janiną Ewą Orzełowską …..

5722

 

W dniu 8 kwietnia 2019 roku w ramach realizowanego w I KLO w Siedlcach projektu „Akademia Państwowości” odbyła się druga konferencja zatytułowana „Samorząd terytorialny w Polsce”, w ramach której uczniowie KLO spotkali się z Panią Janiną Ewą Orzełowską, wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele I KLO oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach.

 

Konferencję otworzył dyrektor I KLO, ks. Jacek Władysław Świątek. Następnie uczniowie I KLO zaprezentowali referaty poświęcone rozwojowi samorządu terytorialnego w Polsce. Referat „Średniowieczne cechy rzemieślnicze jako przykład samorządu zawodowego” przygotowali Aleksandra Woźna i Łukasz Żuk. Ustrój samorządu terytorialnego po reformie wprowadzonej 1 stycznia 1999 przybliżyli Milena Bielińska, Jakub Olędzki z klasy II b. Następnie Magdalena Zubkowicz i Natalia Wysokińska z klasy III b wygłosiły referat „Współczesne formy samorządu społecznego”.

Głównym punktem konferencji było wystąpienie pani Janiny Ewy Orzełowskiej, która od 9 lat jest członkiem zarządu województwa mazowieckiego. Pani wicemarszałek przybliżyła zebranym zadania realizowane przez zarząd województwa mazowieckiego. Odpowiadając na pytania młodzieży omówiła szanse i zagrożenia wynikające z oddzielenia Warszawy od województwa mazowieckiego, wyjaśniła, co to jest „janosikowe”, jak również wskazała, że zarząd województwa mazowieckiego przygotowuje stosowne regulaminy w celu powołania sejmiku młodzieży oraz pracuje nad połączeniem ścieżek rowerowych i włączeniem województwa mazowieckiego do szlaku rowerowego Green Velo. Było to bardzo interesujące spotkanie, uświadamiające młodzieży potrzebę osobistego zaangażowania w sprawy dotyczące nas wszystkich.

Współorganizatorami konferencji byli nauczyciele I KLO – Pani Joanna Cymerman i Pan Piotr Kowalczuk. Kolejne spotkanie w ramach „Akademii Państwowości”, poświęcone zagadnieniom władzy sądowniczej w Polsce, odbędzie się we wrześniu 2019 r.

5636

5702

5642

5643

5648

5649

5650

5661

5664

 5667

5671

5682

5682

5703

5704

5705

5727

5740