Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pielgrzymka szkolna do Sanktuarium Świętej Rodziny w Poświętnem

Na początku czerwca klasy pierwsze, drugie i trzecie wyjechały na pielgrzymkę szkolną, organizowaną w Jubileuszowym Roku 100-lecia powstania i 25-lecia odrodzenia I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach.

phoca thumb l IMG-20230603-WA0016

Poszczególne grupy klas realizowały swój program wyjazdu. Punktem centralnym pielgrzymki była Msza Święta w piątek 2 czerwca w Sanktuarium Świętej Rodziny w Poświętnem. Punktualnie o godz. 12.00 społeczność szkolna zgromadziła się, aby uczestniczyć we Mszy Świętej koncelebrowanej przez Księdza Dyrektora Jacka Władysława Świątka i Księdza Prefekta Radosława Piotrowskiego.

Wysłuchaliśmy historii sanktuarium, którą przedstawił nam kustosz tego miejsca. Na koniec przed sanktuarium zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się w dalszą drogę.

Dwu i trzydniowa pielgrzymka / wycieczka pogłębiła naszą formację duchową, a także była okazją do wspólnych rozmów, pogłębienia szkolnych relacji, odpoczynku, poznania ciekawych miejsc Polski.

 

Klasy pierwsze 

Już pierwszy dzień wyglądał obiecująco. Wraz z klasami 1AE, 1C, 1D i trzema osobami z 2B pod opieką ks. Prefekta Radosława Piotrowskiego, naszych wychowawców: p. Anny Zalewskiej, p. Marka Jasińskiego, p. Cezarego Wielgórskiego i p. psycholog Agnieszki Strzeżysz o godz. 8:00 wyjechaliśmy spod Katedry. Naszą pierwszą atrakcją tego dnia było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Pod dobrą opieką przewodnika dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji oraz z bliska przyjrzeliśmy się różnym rodzajom samolotów.

Po przyjeździe do miejsca naszego pierwszego noclegu od razu część nas wyruszyła w podróż kajakami po pięknej Pilicy, a pozostali równie relaksująco spędzili te 3h. Nie ważne czy na kajakach czy w domkach był to czas dobrze spędzony na integracji z innymi, jak i pogłębienie już zawartych więzi koleżeńskich. Uważam, że naprawdę warto było doświadczyć czegoś nowego jak właśnie kajaki. Na koniec dnia była dalsza integracja - tym razem przy ognisku! Dzień skończyliśmy szczęśliwie i z nutką ekscytacji na pozostałe dni.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od szybkiego śniadania, po którym przejechaliśmy do przepięknego sanktuarium w Poświętnem, gdzie celebrowana była Msza Święta. Tuż po uroczystości przejechaliśmy do najbliższego McDonalda, gdzie zamówione zostały McFlurry dla wszystkich. Następnie wyruszyliśmy do Łodzi, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Centrum Nauki i Techniki. Po zwiedzaniu ustaliliśmy miejsce spotkania na ul. Piotrkowskiej 100 i rozdzieliliśmy się w grupki, aby coś zjeść czy też po prostu pochodzić i pozwiedzać. Około godz. 19.30 powróciliśmy na ul. Piotrkowską gdzie przeszliśmy się z powrotem do autokaru i pojechaliśmy do hotelu, w którym zostaliśmy na noc. W miejscu noclegu znajdował się basen oraz sauna, z których niektórzy skorzystali.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy ulice Łodzi z przewodnikiem. W planie były m.in. Muzeum Kinematografii, czy też Manufaktura, w której zjedliśmy po długim zwiedzaniu posiłek. W okolicach godziny 16-tej wyruszyliśmy w drogę powrotną do Siedlec.

Weronika Grabarczyk i Julia Klementowicz, kl. 1ae

 

Klasy drugie

Dnia 1 czerwca klasy 2-gie naszej szkoły pod opieką p. Joanny Przybyłek i p. Elżbiety Urban odbyły wycieczkę do Łodzi i jej okolic. Pierwszego dnia wyjazdu uczniowie zwiedzali tamtejszy, największy w Polsce ogród botaniczny. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do muzeów związanych z historią i potęgą tego przemysłowego miasta. Podczas spaceru po ulicach Łodzi podziwiali architekturę bogato zdobionych domów dawniejszych włodarzy miasta.

Następnego dnia wszyscy pojechali do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. Tam uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej. Po uroczystości ksiądz z tamtej parafii opowiadał historię świętego obrazu przedstawiającego Najświętszą Rodzinę siedzącą przy stole podczas wieczerzy, oraz pokazał historyczne zbiory umieszczone w małym muzeum w świątyni. Po wszystkich punktach pielgrzymki nasz Ksiądz Dyrektor Jacek Świątek zaprosił wszystkich na lody. Następnie wycieczka udała się w drogę powrotną do Siedlec.

Anna Konopka, kl. 2d

 

Klasy trzecie

W dniu 1 czerwca wybraliśmy się na pielgrzymkę szkolną do Łodzi. Serdeczne podziękowania dla biura podróży Agatour za organizację wycieczki oraz naszych wyrozumiałych nauczycieli: p. Beaty Borkowskiej, p. Agnieszki Wierzbickiej i p. Piotra Kozioła, za opiekę i pomoc. Nasza wyprawa opierała się na modlitwie w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie.

Spacerowaliśmy po klimatycznym mieście ulicą Piotrkowską oraz podziwialiśmy zabytkowe kamienice Łodzi. W programie znalazł się również czas na zwiedzanie Muzeum Włókiennictwa ,Muzeum Kinematografii i Księży Młyn - perły łódzkiej architektury. Na wieczorny odpoczynek zawitaliśmy do hotelu "Ambasador".

Rano zjedliśmy przepyszne śniadanie, a następnie udaliśmy się w dalszą podróż. Po drodze zawitaliśmy jeszcze do Warszawy na krótki posiłek i wróciliśmy do Siedlec. Ta pielgrzymka na długo zostanie w naszej pamięci. Może jeszcze tam wrócimy...

Jakub Soszyński, kl. 3c