Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Patronów Szkoły

  Ten dzień, w którym społeczność I KLO zwraca się ku Świętej Rodzinie w postawie modlitewnej wdzięczności – jest jednym z najważniejszych w całym roku szkolnym.

  W tym roku szkolnym miał on szczególną wagę, przypadł bowiem w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w dwusetną rocznicę istnienia diecezji siedleckiej, w dziewięćdziesiątą piątą rocznicę powołania naszej szkoły jako gimnazjum biskupiego i w dwudziestą rocznicę powołania I KLO.

  Do katedry siedleckiej przybyli Księża Biskupi: biskup ordynariusz Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy Piotr Sawczuk, władze samorządowe i oświatowe Siedlec, rektorzy siedleckich uczelni: prof. dr hab. Tamara Zacharuk z UPH i ks. dr Piotr Paćkowski z WSD, grono przyjaciół IKLO, dyrektorzy siedleckich szkół ponadgimnazjalnych, społeczność szkolna I KLO: dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

 

  Podczas uroczyście koncelebrowanej Mszy Świętej homilię wygłosił Ksiądz Biskup Ordynariusz. Podkreślił wagę przypadających na ten rok jubileuszy, przypomniał osoby księży biskupów założycieli: Księdza Biskupa Henryka Przeździeckiego – założyciela Gimnazjum Biskupiego i Księdza Biskupa Jana Wiktora Nowaka - założyciela IKLO. Słowa księdza Biskupa dotyczyły również współczesności, wielkiej roli rodziny we współczesnym świecie, głębokiego pragnienia człowieka, aby być akceptowanym i kochanym tak, jak jest to możliwe tylko w rodzinie. Rodzina jest także miejscem wychowania człowieka i kształtowania jego postawy rozumowej, emocjonalnej, a przede wszystkim duchowej. Szkoła, której patronuje Święta Rodzina z Nazaretu: Jezus, Maryja i święty Józef ma wyjątkowe zadanie i wyjątkową szansę być dobrą szkołą i dobrą rodziną.

  Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli szkolnej. Ksiądz dyrektor Jacek Władysław Świątek powitał dostojnych gości, podkreślił wagę tegorocznego Święta Patronów. Po przemówieniach zaproszonych gości wręczono dyplomy i wpisano do Złotej Księgi Przyjaciół I KLO osoby, które w tym roku przyczyniły się do rozwoju szkoły, w szczególny sposób do jej rozbudowy. Są to: ks. Leszek Dąbrowski, dyrektor ekonomiczny Diecezji Siedleckiej, ks. Andrzej Szymoniuk, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja z Awilenu w Radomyśli, ks. Bogdan Potapczuk, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Seroczynie, ks. Jarosław Oponowicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Siedlcach, ks. Zbigniew Karwowski, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rokitnie, ks. Andrzej Polak, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Śmiarach, ks. kan. Andrzej Kania, proboszcz parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie, a także pani Maria Wierzejska, pan Czesław Pietrasik i dr Rafał Dmowski, autor ( wraz z Dorotą Cabaj) monografii o szkole.

  Część artystyczna w wykonaniu uczniów I KLO przypomniała historię obrony Lwowa, bohaterstwo młodych Polaków, uczniów lwowskich szkół, którzy za cenę przelanej krwi, za cenę życia obronili swoje miasto- swoją ojczyznę.

  Odegrane sceny były zamknięciem dzisiejszej uroczystości – prostym i głębokim przekazem poruszającym serca i umysły.

dr Barbara Taras

Zachęcamy do obejrzenia relacji na stronie podlasie24.pl

bddc7370dbe10e69920a9c98400949bf