Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pielgrzymka klas pierwszych do Pratulina i Kodnia

Dnia 24 i 25 września 2018 roku jako klasy pierwsze braliśmy udział w wycieczce – pielgrzymce do Pratulina, Kodnia oraz Kostomłotów. Wyjazdem kierował nasz Prefekt, ks. Radosław Piotrowski.
W poniedziałek, 24 września uczestniczyły w niej klasy: 1a oraz 1b wraz z wychowawcami: panią prof. Elżbietą Urban oraz p. prof. Cezarym Wereszką oraz pedagog szkolny, pani Ewelina Goławska. We wtorek 25 września w pielgrzymce uczestniczyły klasy Ice z wychowawcą, panią Renatą Kosieradzką i Id z wychowawcą, panią Joanną Przybyłek oraz pedagog i psycholog szkolny, pani Agnieszka Strzeżysz.

klpierwpielgrz2018b


W podróż wyruszyliśmy o godz. 8.00, a już o godz. 10.00 byliśmy w Pratulinie. Na początek udaliśmy się do kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie poznaliśmy historię o Męczennikach Pratulińskich, oglądaliśmy też krótki film o historii ich męczeństwa. Kolejny etap naszego pielgrzymowania był związany z uczczeniem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niedaleko Pratulina w miejscowości Neple i Kuzawka znajdują się cmentarze z pomnikami poległych żołnierzy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty, która w 1920 roku broniła naszej Ojczyzny na tym, terenie przez wojskami bolszewickimi. Na grobach poległych żołnierzy złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się o wieczny pokój dla poległych, a także za naszą Ojczyznę. Następnie ruszyliśmy w drogę do Kodnia, gdzie zwiedzaliśmy Bazylikę i uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, zawierzając Matce Bożej uczniów klas pierwszych. Później mieliśmy odrobinę czasu wolnego, który wykorzystaliśmy na wypicie ciepłej herbaty oraz skosztowanie pysznych krówek kodeńskich w jadłodajni u Oblatów. Następnie udaliśmy się do Kostomłotów, tam odwiedziliśmy parafię unicką pw. św. Nikity męczennika oraz dowiedzieliśmy się, jak powstał i na czym polega obrządek bizantyjsko-słowiański.
Pełni nowych wrażeń, bogatsi o wiedzę na temat dziejów podlaskiej ziemi, wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Siedlec. Na miejscu byliśmy około godz. 19.00. Wycieczka skłoniła nas do refleksji, ale także była okazją do integracji na początku naszej nauki w I KLO.

Opracowała: uczennica klasy 1B, Andżelika Pazik