Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Włoska wspólnota nowej ewangelizacji SENTINELLE DEL MATTINO DI PASQUA z Florencji w naszej szkole

Włoska wspólnota nowej ewangelizacji

SENTINELLE DEL MATTINO DI PASQUA z Florencji w naszej szkole

15 marca 2018r.

 

IMG 20180315 120953Gościliśmy w Katoliku włoską szkołę ewangelizacji - Sentinelle del Mattino di Pasqua.Sentinelle del Mattino di Pasqua - Strażnicy Wielkanocnego Poranka byli dziś w naszej szkole.

Kim są Sentinelle del Mattino di Pasqua? To Strażnicy Wielkanocnego Poranka, praktyczna odpowiedź grupy młodych ludzi na skierowany do nich apel papieża Jana Pawła II, o to by stali się pierwszymi świadkami wiary dla swoich rówieśników. Papież nazwał młodych strażnikami poranka nowego tysiąclecia (ŚDM 2000). Wyzwanie to podjął florencki piłkarz Gianni Castorani, który przebywszy francuską Szkołę Nowej Ewangelizacji Jeunesse-Lumière o. Daniela Ange, podobną wspólnotę ewangelizacyjną zainicjował we Florencji. Na bazie tej wspólnoty obecnie działa Szkoła Ewangelizacji Strażnicy Wielkanocnego Poranka. Na jej czele, od sześciu lat, stoi ksiądz, ex piłkarz, Gianni Castorani. Do szkoły mogą przystąpić młodzi, w wieku 18-30 lat. Robią przystanek w swoim dotychczasowym życiu, zawieszają na 9 miesięcy studia, pracę albo jej poszukiwanie i zobowiązują się przeżyć ten czas we wspólnocie Kościoła, na wzór pierwszych chrześcijan. Ich codzienność opiera się na czterech kolumnach: życie braterskie, formacja teologiczna, modlitwa i misja.

 Na taką misję przyjechali do Siedlec. Otworzyliśmy drzwi Katolika ludziom, którzy mają coś ważnego do powiedzenia, co sięga najgłębszych pokładów naszych serc. Założyciel szkoły ks. Gianni Castorani z siódemką swoich podopiecznych opowiedzieli nam w jaki sposób zmierzyli się z najważniejszymi pytaniami w dotychczasowym życiu, takimi jak: czy życie ma sens?, czy ktoś nas kocha?, jak odzyskać radość życia? Dali świadectwo swojego spotkania z Chrystusem.

Pod koniec spotkania był czas na zadawanie pytań. Uczniowie dobrze ten moment wykorzystali i oprócz prostych kwestii, pytali o rzeczy ważne, fundamentalne, czym prawdziwie zadziwili gości.

Siedleckie misje florenckiej wspólnoty, podobnie jak w ubiegłych latach, dały nam możliwość wykorzystania naszych kompetencji językowych w środowisku lokalnym, uczennica 3 kl Nicol Kisiel tłumaczyła spotkania w Rolniku - ZSP nr 4, a p. M. Soćko ich wypowiedzi podczas celebracji liturgicznych w kościele św. Józefa.

Dziękujemy Dyrekcji Katolika za bardzo życzliwe przyjęcie florenckich gości, dyspozycyjność nauczycieli do zmian w zajęciach i za postawę naszej młodzieży.

Włoskim gościom jesteśmy wdzięczni za ich obecność w naszej szkole. Rozmowy, ich świadectwa dotknęły głębi naszych serc i zostawiły trwały ślad. Mamy nadzieję, że spotkania w Katoliku będą odtąd stałym punktem w programie Strażników Wielkanocnego Poranka podczas ich przyjazdów do Siedlec.

 p. mgr Marian Soćko

IMG 20180315 120953

IMG 20180315 114809

IMG 20180315 114035

IMG 20180315 114022

IMG 20180315 114014

IMG 20180315 113936

IMG 20180315 113919