Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rekolekcje w KLO

W środę 23 marca, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przeżywali wielkopostny dzień skupienia. Zaproszony do przeprowadzenia tego ważnego spotkania ksiądz Wojciech Hackiewicz przedstawił rozważania rekolekcyjne w oparciu o dorobek duchowy ojców pustyni. Okazało się, że mnisi z pierwszych wieków chrześcijaństwa spędzając życie w samotności, na pustyni, głęboko zrozumieli naturę człowieka tęskniącego do dobra, do miłości, do Boga, a owładniętego przez szatańskie pokusy. Ksiądz rekolekcjonista opowiadał kolejno o tych pokusach: demonie obżarstwa, nieczystości, chciwości, gniewu, smutku. Tłumaczył, że nie dotyczą one tego, co powszechnie rozumiemy pod tymi pojęciami: np. obżarstwo to nie opychanie się smakołykami, lecz konsumowanie dóbr świata, tak aktualne w dzisiejszej Europie, nieczystość to nieszczere traktowanie drugiego człowieka, posługiwanie się bliźnim do zaspokojenia własnej próżności, własnych potrzeb.

Tak bardzo rozpowszechniona w krajach względnego dostatku depresja jest demonem smutku, poczucia bezsensu, kiedy człowiek nie odnajduje, nie szuka Boga we własnym życiu.

   Słów ks. W. Hackiewicza słuchaliśmy w ogromnym skupieniu, odkrywały przed nami głęboki wymiar naszej zwykłości, codzienności. Urozmaiceniem wykładu było śpiewanie pieśni wraz ze scholą, której przewodniczył nasz ks. prefekt Artur Zbański i oglądanie dramy w wykonaniu uczniów, przygotowanych przez ks. prefekta.

   Uwieńczeniem dnia skupienia było uczestnictwo we Mszy Świętej w kościele św. Józefa, celebrowanej przez ks. A. Zbańskiego, na której homilię wygłosił ks. Wojciech Hackiewicz.

tekst dr Barbara Taras

IMG 5112