Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Włoska wspólnota nowej ewangelizacji SENTINELLE DEL MATTINO DI PASQUA z Florencji w naszej szkole

Włoska wspólnota nowej ewangelizacji

SENTINELLE DEL MATTINO DI PASQUA z Florencji w naszej szkole

15 marca 2018r.

 

IMG 20180315 120953Gościliśmy w Katoliku włoską szkołę ewangelizacji - Sentinelle del Mattino di Pasqua.Sentinelle del Mattino di Pasqua - Strażnicy Wielkanocnego Poranka byli dziś w naszej szkole.

Kim są Sentinelle del Mattino di Pasqua? To Strażnicy Wielkanocnego Poranka, praktyczna odpowiedź grupy młodych ludzi na skierowany do nich apel papieża Jana Pawła II, o to by stali się pierwszymi świadkami wiary dla swoich rówieśników. Papież nazwał młodych strażnikami poranka nowego tysiąclecia (ŚDM 2000). Wyzwanie to podjął florencki piłkarz Gianni Castorani, który przebywszy francuską Szkołę Nowej Ewangelizacji Jeunesse-Lumière o. Daniela Ange, podobną wspólnotę ewangelizacyjną zainicjował we Florencji. Na bazie tej wspólnoty obecnie działa Szkoła Ewangelizacji Strażnicy Wielkanocnego Poranka. Na jej czele, od sześciu lat, stoi ksiądz, ex piłkarz, Gianni Castorani. Do szkoły mogą przystąpić młodzi, w wieku 18-30 lat. Robią przystanek w swoim dotychczasowym życiu, zawieszają na 9 miesięcy studia, pracę albo jej poszukiwanie i zobowiązują się przeżyć ten czas we wspólnocie Kościoła, na wzór pierwszych chrześcijan. Ich codzienność opiera się na czterech kolumnach: życie braterskie, formacja teologiczna, modlitwa i misja.

Czytaj więcej: Włoska wspólnota nowej ewangelizacji SENTINELLE DEL MATTINO DI PASQUA z Florencji w naszej szkole

Czwarte przykazanie Dekalogu w "Drogami młodości"

W piątek 2 marca 2018r. na antenie Katolickiego Radia Podlasie w audycji z cyklu "Drogami młodości" udział wzięli uczniowie I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z ks. Prefektem Radosławem Piotrowskim, którzy tym razem rozmawiali na temat Czwartego przykazania Dekalogu.

Zachęcamy do odsłuchania audycji:

radiointernetA-150x150

Rekolekcje Wielkopostne w Trzciance

23.02. w piątek, po skończonych zajęciach o 15 wyjechaliśmy do Trzcianki ☺. Tym razem były to rekolekcje wielkopostne, których tematem przewodnim było Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post. Opiekunami byli lubiani przez uczniów ks. Radosław Piotrowski i prof. Agnieszka Strzeżysz, którzy nieustannie dbają o to, abyśmy rozwijali się także duchowo, bo człowiek to ciało i DUSZA.

W drodze jak zwykle zrobiliśmy zakupy na cały weekend, albo i na dwa weekendy. Zawsze jest wiele radości przy robieniu tak podstawowych czynności jak zakupy czy przygotowywanie wspólnego obiadu, ponieważ robimy to razem jak wielka rodzina.

trzciankaluty2018

W piątek wieczorem, po wspólnej kolacji odbyła się Droga Krzyżowa. Pozwoliła nam się wyciszyć, dała chwilę na refleksje i wprowadziła nas w ten czas oczekiwania.

Czytaj więcej: Rekolekcje Wielkopostne w Trzciance

"Drugie przykazanie Dekalogu według młodych"

W piątek 5 stycznia 2018r. na antenie Katolickiego Radia Podlasie w audycji z cyklu "Drogami młodości" udział wzięli uczniowie I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z ks. Prefektem Radosławem Piotrowskim, którzy tym razem rozmawiali na temat Drugiego przykazania Dekalogu.

Zachęcamy do odsłuchania audycji:

radiointernetA-150x150

Spotkanie Młodych Taize 2018

W tym roku w trakcie przerwy świątecznej młodzież naszej szkoły wraz z księdzem prefektem po raz kolejny wzięła udział w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez francuską wspólnotę ekumeniczną Taize. Od 27 grudnia 2017r. do 1 stycznia 2018r. młodzież z Europy, wszystkich wyznań chrześcijańskich zgromadziła się w szwajcarskiej miejscowości Bazylea, aby wspólnie modlić się o pokój na świecie, oraz dzielić się swoimi doświadczeniami, radościami, oraz trudnościami związanymi z przeżywaniem wiary.

taize2018

 

Codziennie podczas wspólnych modlitw porannych i wieczornych mogliśmy doświadczać niezwykłej atmosfery jedności na modlitwie, pomimo różnić związanych z pochodzeniem, oraz różnorodnością  wyznań jakich przedstawiciele obecni byli na tegorocznym spotkaniu. Oprócz katolików w spotkaniu uczestniczyli protestanci, prawosławni oraz w tym roku po raz pierwszy niewielka liczba muzułmanów. Każdego dnia oprócz modlitwy mieliśmy okazje do wspólnej Eucharystii przeżywanej w gronie katolików z całej Europy, a także do zwiedzania miasta i okolicy.

Czytaj więcej: Spotkanie Młodych Taize 2018