Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Książki i Biblioteki

3 kwietnia obchodziliśmy w Naszej Szkole Święto Książki i Biblioteki. W tym szczególnym dniu gościliśmy w murach I KLO Pana Zygmunta Urbanowicza, pisarza i malarza oraz nauczycieli bibliotekarzy z siedleckich szkół.

Na początku uczniowie: Paulina Kozioł i Konrad Głuchowski, którzy poprowadzili uroczystość, zapoznali wszystkich z genezą Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Następnie obejrzeliśmy prezentację pt.: „Czy warto odwiedzać szkolną bibliotekę i czytać książki?” autorstwa: pani prof. Magdaleny Ostas, pana prof. Aleksandra Skumsa i Konrada Głuchowskiego ucznia klasy 2A.

 

W tym Dniu najlepsza dziesiątka czytelników została nagrodzona dyplomami i książkami. Wielu emocji dostarczył Quiz Humanistyczny, w którym rywalizowali przedstawiciele klas I i II. Konkurs poprowadził pan prof. Cezary Wereszko, W jury zasiedli państwo profesorowie: Agnieszka Wierzbicka (przewodnicząca), Agnieszka Strzeżysz, Marek Jasiński. Czas na odpowiedź mierzyła pani prof. Agnieszka Krekora. Zwyciężyła klasa II A, którą reprezentował Konrad Głuchowski, miejsce drugie ex aequo zajęły klasy: 2B (Szymon Komar) i 2D (Karol Młynarczyk). Na miejscu trzecim uplasowała się klasa 2 C/E.

Bardzo ważnym punktem naszego święta była rozmowa pani dr Barbary Taras z panem Zygmuntem Urbanowiczem, laureatem prestiżowej Nagrody Prezydenta Miasta Siedlce tzw. Aleksandrii, oraz Wawrzyna Siedleckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Nasz Gość opowiadał o swoich szlacheckich korzeniach, o tradycjach związanych z Jego Rodzinnym Domem, w który pielęgnowało się patriotyzm i polskie tradycje. Artysta opowiadał o swoich pasjach: malarstwie i poezji, do których talent odziedziczył po swoich przodkach.

Całość uroczystości ubarwiła poezja śpiewana i wiersz w wykonaniu uczniów: Żanety Badełek, Wiktorii Szysz, Pauliny Sawickiej, Łukasza Grabka, Szymona Komara, Jacka Głuska.

Na korytarzu przed wejściem głównym szkoły została ustawiona ekspozycja obrazów Zygmunta Urbanowicza, którą można podziwiać do piątku 7 kwietnia.

Nad całością przygotowań czuwała nauczyciel bibliotekarz, pani Magdalena Ostas.

 

tekst: p. Magdalena Ostas

 

images